Lastik Sektörü Devi Bridgestone Türkiye için Covid-19 Riskini Gördü

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, Japon iş ortağı Bridgestone’un Covid-19 için firmayı Ocak ayında uyardığını belirtti. Lastik sektörü devlerinden olan Bridgestone , Ocak ayında Brisa’ya farklı çalışma senaryolarını değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Brisa, bunun ardından Ocak ayı ortasında risk komitesini topladı ve çeşitli konularda karara vardı. Firma, fabrika soyunma odalarına dek her alanda hijyen kurallarını sıkılaştırdı. Lastik sektöründe sanayi devlerinden olan Brisa , tüm çalışma düzenini değiştirdi.

Brisa’nın Aldığı Önlemler Lastik Sektörü için Örnek Oldu

Bridgestone’un  Covid-19 hakkında verdiği bilgiler ve yaptığı uyarılar doğrultusunda Sabancı Holding hem sanayi üretiminin gerçekleştiği alanlarda hem ofislerde tedbirler almaya başladı. Beyaz yakalı çalışanlar için evden çalışma ve stres testleri gerçekleştirildi. Böylece Şubat ayının sonunda; tüm fabrika ve ofisler, yeni çalışma düzenine hazırdı. CEO Cevdet Alemdar,  300 milyar dolar yatırımla açılışı yapılan Brisa Aksaray fabrikasının endüstri 4.0 teknolojisi ile çalışmalarını sürdürdüğünü ve hâlihazırda az çalışana sahip olduğunu belirtti. Bu fabrika, lastik sektörü için örnek niteliğinde teknolojiye sahip. Brisa, bunun yanı sıra; fabrika ve ofis bina girişlerinde temassız kart okutma düzenine geçiş yaptı. Personelin birbiriyle temasının belirlenebilmesi açısından pek çok noktaya kameralar yerleştirildi.

Brisa İlk Çeyrekte Lastik Sektörü ile Birlikte Büyüdü

Cevdet Alemdar,  Brisa’nın bu yıl ilk çeyrekte başarılı bir yıl geçirdiğini belirtti. İlk çeyrekte otomotiv sektörü hareketliliği ile birlikte lastik sektörü de % 45 oranında büyüdü. Alemdar, Brisa’nın ise %48-50 oranlarında büyüdüğünü belirtti. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesinden itibaren Brisa için sağlık en önemli gündem hâline geldi. Fabrikalarda vardiya sistemi ile 7 / 24 çalışma düzeni durduruldu ve çalışanlar gruplara ayrıldı.

Nisan Ayında Sanayi Üretimine Ara Verildi

Brisa, Nisan ayında sanayi üretimine 3 hafta ara verdi ve çalışmaya dönülmesinden önce masalara seperatör yerleştirilmesi gibi sosyal mesafe için çeşitli önlemler alındı. Lastik sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan Brisa, bunun yanında beyaz yakalıların evden çalışmaya başladığını belirtti. Firmanın 20 kişilik sağlık ekibi de çalışanlar için özverili çalışma gerçekleştirdi. Brisa, bunun yanı sıra; personeller için psikolojik destek de sundu. Alemadar, Brisa’nın 2020 için 16 ayrı senaryo üzerinde çalıştığını belirtti. Aynı zamanda; Japonya Bridgestone çalışanlarından 6 kişinin bu süreçte Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.