Bridgestone Avrupa ve Türkiye’de Üretime Geri Döndü

Bridgestone’un İtalya ve Belçika’daki üretim tesisleri 20 Nisan, Fransa tesisi ise 21 Nisan itibarıyla yeniden üretime başladı. 14 Nisan’da ise İspanya ve Rusya’da yer alan fabrikaların üretime geri döndüğü açıklanmıştı. Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika bölgesinde; yalnızca Güney Afrika ve Hindistan’daki Bridgestone fabrikaları şimdilik kapalı bulunuyor. Bridgestone tesislerinde Covid-19 salgınıyla birlikte lastik talebindeki düşüş nedeniyle üretime ara verilmişti. Müşteri ve iş ortaklarından gelen taleplerin tekrar yükselmesiyle birlikte yeterli tedariki sağlamak için üretime devam etme kararı alındı.

Bridgestone Salgının Ciddiyetine Uygun Hareket Ediyor

Bridgestone, Covid-19 salgınının ciddiyetini sürdürdüğünün bilincinde hareket ediyor. Bu nedenle; tesislerde Bridgestone çalışanlarının sağlığı birincil öncelik konumunda.Bridgestone, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yönergelerine ve faaliyette bulunduğu ülkelerde hükümet düzenlemelerine titizlikle uymaya devam ediyor. Buna ek olarak; sosyal mesafe ve çalışan sağlığının korunması amacıyla; kapsamlı bir prosedür uyguluyor. Bridgestone, bu süreç içerisinde hem halk sağlığı durumunu hem de müşteri taleplerindeki dalgalanmaları yakından izlemeye devam ediyor.

Bridgestone Türkiye’de de Üretime Başladı

Türkiye’de Bridgestone lastiklerinin üretildiği İzmit ve Aksaray Brisa fabrikaları da 20 Nisan itibarıyla üretime tekrar başladı. Brisa fabrikalarında 28 Mart’ta üretime ara verilmişti. Brisa, koronavirüs süreci içerisinde önlemlerini sürdürüyor ve sosyal mesafenin korunmasına dikkat ediyor. Brisa çalışanları, dönüşümlü olarak işe çağrılıyor. Olası bir vaka durumunda vakanın görüldüğü işçi grubunun karantinaya gönderilmesi ve üretime diğer grup ile devam edilmesi planlanıyor. Kocaeli (İzmit) Türkiye’de lastik sanayisinin merkez noktası olma özelliğine sahip. Bu bölgede lastik üretiminin büyük bir kısmı, Bridgestone lastiklerinin de üretildiği Brisa fabrikasında yapılıyor. Dünyanın en büyük lastik üretim tesislerinden biri olan Brisa fabrikasından çıkan ürünler, 50’den fazla ülkeye ihraç ediliyor.