Sumitomo Grubu Karbon Nötr Lastikler Geliştiriyor

Japonya’daki Sumitomo fabrikası temiz enerji lastiği üretimine başladı. Sumitomo Rubber Industries, sadece yeşil enerji kullanarak lastik üretmeye başladığını ve ilk karbon nötr lastiğini tanıttığını duyurdu. Sumitomo Başkanı Satoru Yamamoto, “Fukushima Eyaleti, Shirakawa’daki tesisimizde, eskiden doğal gazla çalışan kazanlar için yakıt olarak hidrojene geçtik ve tesisteki elektrik artık güneş panellerinden sağlanıyor” dedi. “Bu sayede görevimizi tamamladık ve ilk üretim karbon-nötr lastiğimiz olan Falken Azenis FK520 desenini başarıyla ürettik.” açıklamasında bulundu.

Falken Azenis FK520 Lastik Nasıl Performans Sunuyor

Şirket ayrıca şu anda yol koşullarına bağlı olarak özelliklerini değiştirebilen, ıslak ve buzlu yollarda tutuşu dengeleyen uyarlanabilir kauçuk bileşimli yeni dört mevsim lastikleri geliştirdiklerini söyledi. Yeniliğin 2024 yılında sunulması ve dört mevsim lastiklerinin payının hala nispeten küçük olduğu Japon pazarında aktif olarak tanıtılması planlanıyor.

Sumitomo Geleceğin Lastiğini Nasıl Planlıyor?

Sumitomo grubu ayrıca 2027 yılında elektrikli araçlar için yuvarlanma direnci ve ağırlığı mevcut modellere kıyasla %30 ve %20 oranında azaltılacak yeni nesil lastikler sunmayı planlamaktadır.