Brisa Ağır Ticari Araç Lastiği Alanında Akıllı Hizmetler Sunuyor

Ağır ticari lastik alanında pazarda büyümeye devam eden Brisa, yenilikçi ve kesintisiz yolculuk deneyimini amaçlayarak katma değere sahip ürünler geliştirmeyi ve akıllı hizmetler sunmayı odağına alıyor. 2018’de de pazarda lider olan Brisa, bu dönem içerisinde yerli üretim alanında da gücünü arttırdı. Bütün bir ticari ürün grubu içerisinde %82 oranında yerlileşme sağlayan şirket, pazar ihtiyaçları için hızlı çözümler sunmuş oldu.

Akıllı çözüm hizmetleri sayesinde Türkiye’deki bütün filolarda 16,6 milyar TL kar potansiyeli olan ile Brisa, 2019’da pazardaki varlığını güçlendirip müşterilerine yeni değerler sunmayı planlıyor. Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarını bünyesinde barındıran Türkiye’nin lider lastik markası Brisa’nın Aksaray’da bulunan akıllı fabrikasında yapılan değerlendirme toplantısında açıklanan verilere göre uluslararası ağır ticari lastik pazarının büyümesi istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

5 yıl içerisinde toplam %9 artarak 228 milyon adede ulaşacağı öngörülen ağır ticari lastik pazarı, 2018’de de %3’lük bir atışla 208 milyon adede ulaştı. Türkiye’de 2018’de 2017’ye oranla %2,4 oranında daralan ağır ticari lastik pazarında 2,4 milyon adet satış yapıldı. Son 5 yıl içerisinde %7,9 oranında büyüyen Türkiye ağır ticari lastik pazarının satış rakamlarının 5 sene içerisinde %16 oranında artması ve pazarda 2,8 milyon adet satış yapılması bekleniyor.

Türkiye pazarı koşullarında rekabet eden Brisa’nın, ticari ürün grubundaki performansı üst seviyelere ulaştı. Daralan pazardaki gücünü sahada aktif olması, yenilikçi ürünleri ve müşterilerine sunmuş olduğu yüksek değerler paketi ile koruyan Brisa, pazarda tercih edilen her 3 lastikten birinin sahibi oldu.

Türkiye’deki ağır ticari araç lastikleri pazarının, 2018’de ortaya çıkan daralmaya rağmen yüksek bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, bu potansiyeli güçlendiren en önemli etmenlerden birinin Türkiye’nin Batı ve Orta Avrupa Bölgesi’ndeki en büyük ticari araç parkını içerisinde barındırması olduğunu söyleyerek Türkiye’de ağır ticari araç parklarının 10 yıl içerisinde %12,7 oranında büyüdüğünü hatırlattı. 

Brisa’nın 2018 yılında yenileme ve orijinal ekipman pazarında lider konumda olduğunu ve sektörün en güçlü araç üreticileri ile iş birliklerinin sürdürüldüğünü söyleyen Güzel; Bridgestone, Lassa ve Dayton markası altındaki, üretimi Türkiye’de yapılan yerli üretim lastiklerde yerli üretim logosu kullanarak sektör içerisinde bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi ve Lassa markası ile de Brisa’nın lider konumunun pekiştirildiğini sözlerine ekledi. Ticari lastik segmentinde %82 oranında yerli üretim yapıldığını söyleyen Güzel, Dayton adı altında üretilen ürünlerin tamamının İzmit’teki fabrikada üretildiğini belirtti.  

Güzel, bunun yanı sıra sektörde değişen seyahat deneyimlerini de hatırlatarak otonom teknolojilerin ve elektrikli araçların yaygınlaşmasının lastik sektöründen beklentileri de dönüştürdüğünü söyledi. Bu değişimin farkında olan Brisa’nın İzmit fabrikasındaki belgeli Ar-Ge merkezinde daha dayanıklı, yakıt maliyetlerini düşüren, üst düzey yol tutuş ve çekiş performansına sahip, düşük yuvarlanma dirençli lastik desenlerini üretmek için durmaksızın çalışmaya devam ettiğini söyleyen Güzel; filo pazarının da lastik hizmetleri sektöründe büyük değişimlere sebep olduğunu, artık yolculuk sırasında lastiğin başına gelebilecek her şeyi ön görüp çözüm sunabilecek sistemlere ihtiyaç duyulduğunu ve Brisa’nın bu ihtiyaçları da odağına aldığını belirtti. 

Brisa’nın Akıllı Çözümleri 16,6 Milyar TL’lik Bir Potansiyel Taşıyor

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, akıllı çözümleri ile ağır ticaret sektöründeki değişimler için liderlik ettiklerini söylerken ticari araç lastikleri alanındaki hizmetlerin çeşitliliği ile de öncü konumda bulunduklarını söyledi.

Güzel, Profleet filo yönetim çözümleri sayesinde şirketin sunduğu toplam değerler paketi ile iş ortakları ve müşterilerin iş ve operasyon süreçlerini daha verimli ve kârlı hale getirip bu sayede sürdürülebilirliğe katkı sağladıklarını söylerken şu an Brisa’nın sunduğu akıllı hizmetlerden faydalanan ve 100 araçtan oluşan bir filonun bir senede ortalama 1 milyon 722 bin TL kazanç sağladığını belirtti ve Türkiye’deki tüm filolara hizmet sunulduğu düşünülürse toplam 16,6 milyarlık bir değer yaratıldığının görülebileceğini söyledi.   

Güzel, sunulan tüm hizmetlerin sahada güçlü olan ekip sayesinde ortaya koyulabildiğini söyledi ve saha alanına hem akıl hem gönül bağı ile bağlı olduklarını belirtirken 105 kişiden oluşan ekibin müşterilerin sahalarını adım adım öğrendiğini ve bugüne kadar toplam 3 milyon adet lastikle ölçüm yapıldığını söyledi.  

Güzel, 2018 yılı içerisinde toplam 6000 saha ziyareti yaptıklarını ve filolar için en uygun çözümlerin ortaya konulduğunu söylerken Profleet hizmetleri kapsamı altında 120 filo ile iş birliği gerçekleştirildiğini ve 600 yeni filonun da lastik alanında Brisa’yı tercih ettiğini söyledi. 

Bunun yanı sıra bireysel müşterilerle de özel uygulamalarla alanda omuz omuza olduklarını, “Yola Sağlam Çık” projesi ile Türkiye’nin karış karış gezildiğini ve uzun yol şoförlerinin sağlık ihtiyaçları için çözümler arayarak kamyon kullanıcılarının ihtiyaçlarına kulak verildiğini söyleyen Güzel, Brisa’nın 2019’da da ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi. 

Sahadaki varlığının güçlü olması sayesinde filo müşterilerinin ihtiyaçlarına hâkim olan Brisa, özel tasarımı olan Profleet’in hizmetleriyle filoların her ihtiyacına çözüm sunuyor. Filo maliyetlerinin büyük kısmını kapsayan yakıt ve lastik alanında farkını gösteren hizmetleri ile lastik ölçümü, güvenli ve verimli sürüş eğitimleri gibi pek çok alanda hizmet veren marka, saha çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Aynı zamanda filo hizmetleri kapsamında lastikler saniye saniye izlenerek detaylı analiz hizmeti veriliyor ve yönlendirmeler sayesinde lastik kayıplarının önüne geçilip süreçler sorunsuz yönetiliyor. Bu sayede karlılık da arttırılmış oluyor. Şirket, 2019’da da müşterileri ve iş ortaklarının verimliliğini arttırmaya, operasyon süreçlerini iyileştirerek maliyetlerini azaltan hizmetlere odaklanmaya devam edeceğini duyurdu.

Brisa Filolar İçin Geliştirdiği Akıllı Garaj Yönetim Programını Yeniledi

Brisa markasının filolar için özel olarak ortaya koyduğu akıllı garaj yönetim programı TMP+ 2.0 tamamen yenilendi.  Bu yenilik ile lastik ölçümü hizmetinin de ötesinde olan filo ihtiyaçlarına uygun modüller sisteme dahil edildi.

TPM+2, Türkiye sınırlarında sadece Brisa tarafından sunulan mobil bir çözüm hizmeti olarak filolar için lastik ve servis harcamaları yönetimi, kayıp ve çalıntı lastikleri tespit etme ve özel projeksiyon raporları hizmetleri veriyor. TMP+ 2.0 uygulaması 100 araçlık bir filo için 1 sene içerisinde ortalama 264 bin TL kazanç getiriyor. 

Mobilfix 2018 Yılında 5,4 milyon Lira Mali Tasarruf Sağladı

Dünyada ağır ticari araçlar için geliştirilmiş olan ilk mobil servis TIR’ı olma özelliği taşıyan Mobilfix,  ağır ticari araçlar için bakım ve servis hizmeti sunmasının yanı sıra filo ve araç sahiplerinin iş sürekliliğini sağlamasını ve mali olarak tasarruf etmesini sağlıyor. 2018 yılında Mobilfix Türkiye turnesi sayesinde, 40 filo bünyesinde yer alan 1.200 araçta toplam 5,4 milyon lira yakıt ve lastik ömrü tasarrufu yapıldı.

Kinesis Yeni Distribütörlük Sistemi Kuruyor

Brisa’nın Türkiye koşulları için sunduğu forklift lastikleri markası Kinesis, yeni bir distribütörlük modeline sahne oluyor. Satış öncesi ve sonrasında en doğru hizmeti verebilmek amacıyla firma, kurduğu Kinesis distribütörleri ağı ile bayilerinin ürünleri temin edebilmesine ön ayak olacak. Böylece Brisa’nın tecrübesi ve mükemmeliyetçi iş modelinden yararlanan distribütörler özel ekipman ve teknik bilgiye ihtiyaç duyulan bu segmentte uzmanlaşmış olacaklar.

Bandag Müşterileri 5 Yılda 550 Milyon TL Kar Elde Etti

Lastik kaplama sektörü içerisinde de öncü konumda yer alan Brisa, shearography cihazı sayesinde Türkiye’ye yüksek üretim teknolojisi hizmetini sunuyor. 2018’de 116.000 lastik kaplayıp her 3 lastik kaplamanın 1’ini gerçekleştirmiş olan Bandag, Brisa bünyesinde faaliyet göstererek her 10 filo müşterisinden 8’ine kaplama hizmeti sağlıyor. 5 yıl içerisinde 670 bin lastik kaplayarak 550 milyon TL tasarruf edilmesini sağlayan Bandag, müşterileriyle iş birliği sayesinde hem ekonomik hem de çevresel olarak değer yaratıyor.

Filofix 7/24 Hizmet Veriyor

Brisa bünyesi altında çalışan Filofix, hem Türkiye’de hem Avrupa’da günün her saati filolara hizmet veriyor. Şirket, 2018 itibariyle İnci GS Yuasa Akü ile yaptığı iş birliği ile yolda kalan filolara akü hizmeti de vermeye başladı. Sektör içerisinde bir ilk olma özelliği taşıyan Filofix, 2018 yılı içerisinde 1.352 araca hizmet verdi ve %100 oranında bir müşteri memnuniyetine ulaştı.