Volvo Stajyerlerine Endüstriyel Dönüşümün Bir Parçası Olma Fırsatı Sunuyor

Motor endüstrisi, araç içi bağlantılı ve elektrikli bir geleceğe doğru ilerledikçe, sektördeki birçok rol tanınmayacak şekilde evrildi.  Warrington’daki Rybrook Volvo’nun 4. seviye usta teknisyeni Jason Ratcliffe, 16 yaşında Volvo İngiltere’nin staj programına katıldığından bu yana, kısa sürede bir araç teknisyeninin rolünün nasıl önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekiyor. Tamamen otonom sürüş henüz gerçekleşmediyse de gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 

Bu sırada elektrikli araçlar, araç içi bağlantılar ve benzeri gelişmeler endüstri içerisinde giderek daha yaygın hale geldi ve bir otomobil teknisyeninin işi artık eskisi gibi değildi. Sistem kontrolünün ve yazılımların toplam araç performansı ve tasarruf gücü için artan önemi bu dönüşümün anahtar noktası.

Motor ve Fren Balataları Ayrılmaz Bir İkilidir

Jason, yazılım ve donanım arasındaki bu gelişen ilişkinin son yıllarda kendi rolünü nasıl önemli ölçüde değiştirdiğini açıklıyor:  “İşim, mesleğe başladığım günden bu yana çok değişti. Geleneksel bir teknisyen gibi motorlar ve fren balataları üzerinde çalışmak için klasik yağlı kıyafeti giymek yerine artık en yeni araç içi teknolojileriyle çalışıyorum.”  

Jason’ın okuldan ayrılmasından sonraki yedi yıl içinde dahi çalışma biçimini değiştiren bir dizi çığır açan gelişme yaşandı.

Gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) gibi güvenlik teknolojilerinin ortaya çıkması, endüstri alanında büyük bir gelişmeydi fakat Volvo’nun bu süreçteki rolü anlaşılmadı. Volvo, 2006 yılında ilk çarpışma önleyici teknolojisini piyasaya sundu. 

Jason şöyle devam ediyor: “Sürücü destek, her gün üstünde çalışabileceğim ve 10 yıl önce adını dahi duymadığım bir teknoloji. 2019 yılında otomobil teknisyeni olmak, insanların can güvenliğini sağlamak ve hayat standartlarını iyileştirmek amacıyla gerçek etki yaratabileceğiniz teknolojiler üzerinde çalışmaktır.”  

Bugün, 23 yaşındaki Ratcliffe düzenli olarak, Volvo On Call bağlantılı servis platformu ve Volvo’nun Sensus dokunmatik ekran kontrol sistemi gibi çığır açan otomobil bağlantı özellikleriyle, ilk otomobil teknisyeni olmak istediği günden beri geliştirilen sürücü destek sistemlerinin yardımlarıyla birlikte çalışıyor.

Otomobiller Bir Gün Kendi Kendilerini Sürecek Mi?

“Otomobiller henüz kendi kendilerini sürmüyor, ancak Volvo’da çalışmak bana buna bir milyon mil uzakta olmadığımızı gösterdi.” diyor Ratcliffe ve devam ediyor: 

“Sektördeki durmak bilmeyen yenilikler, keyif aldığım en son gelişmelerin hepsinden haberdar olmam için bana meydan okunuyordu. Müşterilere istedikleri cevapları verebilecek bilgiye sahip olmak işimin önemli bir parçası ve bugünlerde sürücü yardımı ve araç içi bağlantı gibi teknolojileri anlamalarına ve etkileşime girmelerine yardımcı olmak da bunun önemli bir parçası.” 

“Volvo’ya başladığımda müşteriyle ilgilenen bir servis acentesi olurdu; şimdi teknisyenler onlarla doğrudan etkileşime giriyor. Bana verilen eğitim, yeteneklerimi geliştirmeme yardımcı oldu, böylece müşteriden tam olarak ihtiyaç duyduğumuz bilgileri edinebiliyorum ve onlarla sorunları üzerine çalışabiliyorum. Bu, Volvo’nun her geçen gün gelişen müşteri odaklı yaklaşımının bir parçası. ”  

Volvo Car İngiltere genel müdürü Jon Wakefield şunları söylüyor:

“Güvenlik, bağlantı ve sürücü destek teknolojisi alanındaki sektör lideri yeniliklerimiz, işimizdeki herkesin rolünü değiştirdi. Bu teknolojileri ilerletmeye ve geliştirmeye devam ettikçe, bu roller daha fazla dönüşecektir. İşletmemizdeki tüm teknisyenlere çevrimiçi portalımızda mevcut olan yeni teknolojiler hakkında düzenli eğitim verilmektedir. Bu da teknisyenlerimizin, müşterilerimize mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için ihtiyaç duydukları bilgiye sahip olmalarını sağlıyor.”