Yazlık Lastik Hangi Ayda Takılır?

Yazlık Lastik Hangi Ayda Takılır

Yazlık lastik seçenekleri, 7 dereceden yüksek sıcaklıklarda ıslak ve kuru zeminlerde kullanım için geliştirilmektedir. Hangi ayda yaz lastiği takılacağı, sürüş yapacağınız bölge koşullarına bağlıdır. Bununla birlikte 1 Aralık – 1 Nisan tarihlerinde şehirlerarası yollarda yolcu ve yük taşıyan taşıtlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk, şehirlerde ticari araçlar için de yer almaktadır.

Yazlık Lastik Kışın Kullanılır mı?

Yazlık lastik, kış aylarında 7 dereceden düşük sıcaklıklarda esnekliğini yitirmekte ve zemini iyi bir şekilde kavrayamamaktadır. Aynı zamanda desen tasarımları da karlı ve buzlu zeminler gibi kış koşullarında gerekli çekiş gücünü sağlayamamaktadır. Yaz lastiği, yalnızca; ılıman hava koşullarının görüldüğü, sıcaklık derecelerinin 7 derece altına inmediği bölgelerde kışın kullanılabilir. Bununla birlikte kış lastiği zorunluluğu uygulanan bölgelerde uygulama sırasında yaz lastiği kullanımı yasal değildir.

Yazlık Lastik Özellikleri

Yazlık lastik desenleri ve bileşikleri, yaz ayları için ideal performans sağlamaktadır. Bu lastikler, yaz koşullarında hızlı tepki sağlayarak yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü fren performansı sunmaktadır. Sırtı üzerinde daha az kanal ve oluk bulunan yaz lastikleri, zeminle optimum temas sağlamaktadır. Yaz aylarında ıslak ve kuru zeminlerde yüksek viraj performansı sergilemektedir. Yaz lastiği diş derinliği, kış ve dört mevsim lastiklere göre daha azdır. Böylece kuru zeminlerde yüksek hız, ani manevralar gibi koşullarda daha fazla denge sağlanmaktadır.

Yazlık lastik seçenekleri, hızlanma performansları ve tasarım özellikleri ile yüksek performanslı spor araçlar için 4 mevsim lastiklere göre daha uygundur. Yaz lastiği desenleri, ıslak zeminlerde de yüksek yol tutuş performansı sunmak için geliştirmektedir. Etkili su tahliyesi sağlayan desenleri, suda kızaklama riskini minimuma indirmektedir. Yaz lastikleri, kış koşullarında kullanım için uygun değildir. 4 mevim lastikler, çok sert olmayan kış şartlarında kullanılabilmektedir. Bununla birlikte; hem yaz hem kış aylarında en iyi performans için kışlık ve yazlık lastik seçeneklerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Yaz lastikleri, aynı zamanda dört mevsim lastiklere göre daha fazla sürüş konforu sağlamaktadır.