Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar

Lastik üretim tarihi, ürünlerin yanak bölgesinde belirtilmektedir. Bu bilgi, yanakta yazılı olan lastik DOT kodu içerisinde bulunmaktadır. Yanaktaki DOT ifadesi ardından gelen bu kod, genel olarak 8 ila 12 karakterden oluşmaktadır. Son dört rakamı ise otomobil lastiği üretim tarihi bilgisini vermektedir. Bu dört haneli kodun ilk 2 hanesi üretim haftasını, son iki hanesi ise üretim yılını göstermektedir. Örneğin; DOT Tarih Kodu 3020 olan bir lastik, 2020’nin 30. haftasında üretilmiştir. Peki DOT nedir? DOT, ABD Ulaştırma Bakanlığı ifadesinin kısaltmasıdır ve lastiğin Bakanlık testleri ve Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi gerekliliklerini sağladığını gösterir. Lastik DOT kodu içerisinde yer alan diğer rakamlar ve harfler ise üretim tesisi vb. bilgileri barındırır. Bu kodlar, her üretici için ayrıdır.

Lastik Üretim Tarihi Önemli mi?

Lastik üretim tarihi önemli olsa da lastiklerin raf ömrü, birçok tüketicinin beklediğinden çok daha uzundur. Lastik raf ömrü, 8 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Bundan dolayı; yeni üretilmiş bir lastik ile 3 yıl önce üretilmiş ve uygun koşullarda depolanmış bir lastiğin performansı arasında önemli bir fark bulunmamaktadır. Lastik ömrü ve performansı için asıl önemli olan lastik DOT tarihi değil lastiğin araca takıldığı tarihtir.

Lastik Raf Ömrü Neden Daha Uzundur?

Lastikler, araca takılmadan önce; depolarda şişirilmemiş bir durumda, üstüne yük binmeden beklemektedir. Yalnızca; tesislerde az miktarda sıcaklık değişimlerine maruz kalmaktadır. Fakat lastikler araca takıldıktan sonra yollarda darbe alabilmekte, yüksek basınç ve yük altında kullanılmaktadır. Dış ortamda çok çeşitli madde ile temas etmektedir. Bundan dolayı lastik raf ömrü 8 ila 10 yıl iken araca takıldıktan sonra bu süre, lastik yeni bile olsa 4-6 yıla düşmektedir. Bu sebeple; lastik üretim tarihi değil lastiğin araca takıldığı tarih ve diş derinliği daha fazla önem taşımaktadır. Lastikler, depolarda en uygun koşullarda saklanmaktadır. Güneş ışığı, yağmur gibi lastik ömrünü kısaltan dış koşullardan korunmaktadır.