Pirelli İzmit Tesisleri Sıfır Atık Belgesi Aldı

Pirelli, İzmit’te yer alan bu fabrikalarında atıkları tamamen dönüştürmeyi başardı. Lastik devi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Sıfır Atık Yönetmeliği”nde yer alan tüm kriterlerini karşıladı. Böylece Pirelli’nin Türkiye tesisleri, “Sıfır Atık Belgesi”ne sahip oldu. İtalyan lastik devi Pirelli’nin dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Türkiye’de de fabrikaları bulunuyor. Pirelli’nin birçok önemli lastik deseni, İzmit’te yer alan fabrikalarında üretiliyor.

Pirelli Çevre Dostu Çalışmalara Odaklanıyor

Lastik devi Pirelli, 60 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Formula 1 yarışlarında kullanılan Pirelli lastikleri birçok kez Türkiye fabrikasında üretildi. İtalyan lastik devi, dünya çapında tüm üretim süreçlerinde sürdürülebilirlik çalışmalarına odaklanıyor. Böylelikle lastiklerin üretim, tedarik ve kullanım süreçlerinde çevreye daha az etkisinin olması hedefleniyor. Pirelli, atıkları geri dönüştürmenin yanı sıra; su kullanımı, enerji tüketimi gibi alanlara da dikkat ediyor.

Pirelli Sürdürülebilirlik Alanında Zirvede Bulunuyor

Pirelli, çevre konusundaki çalışmaları sonucunda Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde hem dünyada hem Avrupa’da lider. Aynı zamanda otomotiv ekipman tedarikçileri arasında da en sürdürülebilir firma. İtalyan lastik devi, 2025 yılına dek karbon emisyonlarını %25 oranında azaltmayı amaçlıyor. Aynı zamanda hammadde tedariğinden kaynaklı CO2 emisyonlarını %9 oranında azaltmayı hedefliyor.

Çevre Dostu Pirelli Lastikleri Yakıt Tüketimini Azaltıyor

Pirelli Scorpion Verde serisinde yer alan lastikler, özellikle çevre dostu performans için geliştiriliyor. Verde, İtalyanca’da “Yeşil” anlamına geliyor. Aynı zamanda Cinturato serisi içerisinde de çevre dostu performans sergileyen lastikler yer alıyor. Bu lastikler, aynı zamanda aracın yakıt tüketimini düşürerek tasarrufa da katkı sağlıyor.