Petlas Lastik Fabrikası Kırşehir’de Dev Fabrika Kuruyor

Petlas lastik fabrikası, 1976 yılında devlet tarafından uçak lastiği üretmek amacıyla kurulmuştur. 2005 yılında Abdulkadir Özcan Grubu tarafından satın alındıktan sonra şirket, üretim portföyünü genişleterek ihracata odaklandı. 2023 yılında mevcut fabrikanın yanına sadece otomobil ve hafif ticari araç lastikleri üretmek için yeni bir fabrika daha inşa etmeyi planlamaktadır. Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, İstanbul’da yapılan bir basın toplantısında şirketin 360 milyon dolarlık yatırım kararını açıkladı: ‘’Yeni fabrika ile yıllık üretim kapasitesi 100 bin ton artacak ve 340 bin tona ulaşacak. Bu fabrika 1.850 kişiye iş imkânı sunacak ve yatırım çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. ‘’ demiştir.

Petlas, Mega Niteliğinde Fabrikayı Ne Zaman Tamamlayacak?

Petlas Lastik Fabrikası Genel Müdürü Hakan Yalnız, devreye alınacak yeni fabrikanın “mega” fabrika olacağını, Avrupa’nın en büyük oto lastik fabrikası olmayı hedeflediklerini belirtti. Yalnız, “Yeni fabrikamızın, 2023 yılında inşaatına başlanacak ve 2025 ve 2026 yıllarında tamamlanacak. En büyük lastik üreticisi pozisyonumuzu uzun yıllar sürdüreceğiz” dedi. Petlas, Türkiye’den en çok ülkeye oto lastik ihracatı yapan şirket olduğunu ve yeni fabrikanın ihracat pazarlarına ağırlık vereceğini söyledi.

Petlas Lastikleri CEO’su Sözlerine Şöyle Devam Etti:

“2022 yılında, 120 ülkeye düzenli olarak ürün ihraç ettik. İhracatımızın %42’si Avrupa’ya, %32’si Asya’ya, %13’ü Kuzey Amerika’ya, %6’sı Güney Amerika’ya ve %6’sı Afrika ve Avustralya’ya yapıldı. 2023 yılı ihracat hedefimizi ele alacak olursak, daha önce satış yapmadığımız Moğolistan, Myanmar, Gabon, Zambia, Botswana gibi ülkelere giriş yapmak istiyoruz. Güney Amerika’daki Arjantin, Şili ve Brezilya gibi ülkelerle Kuzey Afrika’daki Mısır ve Cezayir gibi ülkelerde de pazar payımızı artırmayı ve alternatif pazarlar oluşturmayı hedefliyoruz. Öncelik verdiğimiz Türk Cumhuriyetler pazarında da satışlarımızı artırma hedefimiz bulunuyor. Büyüme hedefimizin önceliği ABD, Güney Amerika ve Avrupa pazarlarıdır.”