Otomobil lastikleri ve fiyatı konusu

Design_Image1Oto lastikler, araçlarda yere değen krod bezleri ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin oldukça çok şekli bulunmaktadır ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka başkadır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebiyse kullanılan malzemelerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin öteki türe göre fazla olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler bulunur. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir.

Aranan nitelik arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ılımandır. Lastikler de aranan temel nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların arasında en fazla önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 Tl den başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Lakin, ekonomi seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. sebebi ise aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve vasıta güvenliği için en ciddi kısım olarak sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, ani frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir konudur. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir.

Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. ancak, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik bulmak için, hiç bir kriter bulundurmadan, araç niteliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylece hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki kişilerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem maddi manada hem manevi manada ciddi boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca müsait lastik seçimi, ucuz ya da pahalı seçilmelidir.