Nokian Lastik Fabrikası 7/24 Üretime Geçiş Yapıyor

Nokian Lastikleri, artan talebe yanıt olarak tesisteki kapasiteyi 7/24 üretime çıkarmak için ABD fabrikasında üçüncü ve dördüncü üretim vardiyaları ekliyor. Premium lastik üreticisi, üçüncü üretim vardiyasını 17 Mayıs haftasında başlattı ve dördüncü vardiyayı Temmuz ortasında ekleyecek. Firmanın 2021’de Dayton’da yer alan Nokian lastik fabrikası için bir milyona kadar lastik üretme planları ile orantılı olarak vardiya ekleme hızı artıyor.

Nokian Lastik Fabrikası Yılda 4 Milyon Lastik Üretecek

Premium lastik markaları içerisinde yer alan Nokian, 2021’in ilk yarısında fabrikanın işgücünü neredeyse iki katına çıkaran bir işe alım kampanyası başlattı. Şirket, şu anda Dayton’da yaklaşık 300 ekip üyesi istihdam ediyor. Dayton’daki Nokian lastik fabrikası, önümüzdeki yıllarda tam kapasiteye ulaştığında, yılda dört milyon lastik üretecek ve 400 kadar işçi istihdam edecek.

Nokian Lastik Fabrikası Hangi İlke İmza Attı?

Nokian Lastikleri, Kuzey Amerika pazarındaki ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak için Ocak 2020’de Dayton fabrikasında üretime başladı. Bu yılın başlarında lastik endüstrisi içerisinde LEED v4 Silver sertifikası alan ilk tesis olan son teknoloji tesiste Nokian dört mevsim lastikleri üretiliyor.

Premium Lastik Üreticisi 2020’de Rekor Sayıda Yeni Ürün Sundu

Nokian Lastikleri Başkan ve CEO’su Jukka Moisio: “Premium lastik ürünlerimize olan talep, Kuzey Amerika’da da artıyor ve sürücülerin ihtiyaçlarına uygun ürünler sunmaktan gurur duyuyoruz. Büyüme planlarımızla ilerliyoruz ve zorlu koşullar için çok yönlü bir lastik yelpazesi sunuyoruz. Geçen yıl dünya çapında rekor sayıda yeni ürün piyasaya sürdük ve 2021’de yeni bir rekora ulaşacağız.”

Premium Lastik Kalitesi Korunurken Üretim Hacmi Artıyor

Nokian Lastikleri Tedarik Operasyonlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian Kaczmarczyk: “Üçüncü ve dördüncü vardiyalar, sürekli operasyon sayesinde verimlilik elde ederken üretim kapasitemizi büyük ölçüde arttırmamıza olanak sağlayacak.”
Dayton Nokian Lastik Fabrikası Operasyonları Direktörü David Korda: “Burada ürettiğimiz premium lastik kalitesini korurken hacmimizi arttırarak müşterilerimize daha iyi hizmet vermeye odaklandık.”

Türkiye’de Satılan Nokian Lastikleri Nerede Üretiliyor?

Finlandiyalı premium lastik üreticisi Nokian’ın birbirinden farklı ülkelerde tesisleri yer alıyor. Aynı hamur ve kalıplar kullanıldığından aynı desene ve etiket değerine sahip ürünler arasında bir performans farkı bulunmuyor. 2020’de Dayton Nokian Lastik Fabrikası açılmadan önce üretimler yalnızca Finlandiya ve Rusya’da yapılıyordu. Firma, bu açılış ile satış hacmi rekoru kırdığı bir çeyreğin ardından yıllık net satışlarını yüzde 28,5 arttırdı. Bununla birlikte; ABD fabrikası ile Kuzey Amerika pazarı hedef alınıyor ve orada yaşayan sürücülerin ihtiyaçlarına uygun ürünler üretiliyor. Bundan dolayı Türkiye’de Finlandiya ya da Rusya’da üretilen Nokian lastikleri satışa sunuluyor.

Tüm Nokian Lastik Fabrikaları Kapasitesini Arttırıyor

Dayton’daki hacim artışının yanı sıra; Rusya Nokian lastik fabrikası da tam kapasite ile çalışmaya başladı. Premium lastik üreticisi, aynı zamanda; Mart ayında Finlandiya tesisindeki üretim kapasitesini yüzde 30 arttıracağını duyurdu. Bununla birlikte Mayıs 2021’de de İspanya Nokian test merkezinde testlerin başladığı duyuruldu.