Kumho Lastikler için Çevre Dostu Silika Elde Etti

Kumho Lastikler için Çevre Dostu Silika Elde Etti

Kumho Petrochemical, pirinç kepeğinden elde edilen çevresel açıdan sürdürülebilir biyosilikanın, şirketin S-SBR dâhil olmak üzere yüksek performanslı sentetik kauçuklarında kullanılacağını açıkladı. Güney Koreli lastik üreticisi; bunun, önceki silika bazlı üretim yöntemlerine kıyasla karbondioksit emisyonlarını %70’e kadar azaltacağını söylüyor. Şirket, yakın zamanda, biyosilika kullanan çevre dostu ve yüksek kaliteli sentetik kauçuk kompozitlere yönelik araştırmalarını, mutabakat zaptlarının (MOU’lar) yanı sıra üreticiler ve ortaklarla işbirliği projeleri yoluyla güçlendirdiğini belirtiyor.

Lastiklerde Silika Nedir?

Silika, yüksek performanslı lastik üretimi için S-SBR’nin önemli bir unsurudur ve mevcut karbon siyahının yerini alacak çekici bir hammadde olarak öne çıkmaktadır. Elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlu araçlara göre daha ağır gövdeye sahiptir. Bu nedenle lastiklerin aşınma ve yol tutuş performansı daha kritik hâle gelmektedir. Bundan dolayı elektrikli araç lastikleri için de silika kullanımı ve talebinin giderek daha fazla artması beklenmektedir.

Lastikteki Silika Nasıl Elde Ediliyor?

Kumho Petrochemical’ın kullanacağı yeni silika, pirinç kepeği (pirinç kabuğu) özünden yapılmaktadır. Kül içindeki karbonize pirinç kepeğinin %90’ından fazlasını içeren doğal silika içeriği, sodyum silikata dönüştürülmekte ve daha sonra petrokimya ürünlerinde kullanılabilen biyosilikata işlenmektedir. Şirketin daha önce kullandığı silika, toplanması ve işlenmesi yoğun enerji gerektiren kuvars tanelerinden sağlanıyordu. Kumho, pirinç kepeği kullanma sürecinin enerji açısından oldukça verimli olduğunu ve mevcut yöntemle karşılaştırıldığında karbondioksit emisyonlarını %70’e kadar azaltabileceğini söylüyor.

Kumho Lastik Performansını Arttırıyor

Kumho Petrochemical tarafından geliştirilen çevre dostu sentetik kauçuk kompozitlerin biyosilika ve S-SBR’nin dağılma özelliklerini en üst düzeye çıkardığı belirtiliyor ve şirket bunları yerli ve yabancı büyük lastik ve ayakkabı üreticilerine tedarik etmeyi bekliyor. Silikanın iyi bir şekilde dağılması; lastik performansı ve yol tutuşu üzerinde de olumlu etki sağlıyor. Buna ek olarak, biyosilika işinin büyüme potansiyelini göz önünde bulunduran Kumho Petrochemical, S-SBR üretim kapasitesini mevcut yılda 63.000 tondan 2022’nin sonuna kadar 123.000 tona çıkaracağını söylüyor.