Hankook Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Üretimi için Çalışıyor

Hankook Lastikleri, lastiklerin birincil hammaddesi olan doğal kauçuğa yönelik değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği artırma taahhüdünü ilerletiyor. Premium lastik üreticisi, Endonezya’nın Batı Kalimantan kentindeki kauçuk çiftçilerine formik asit sağlayacağını duyurdu.

Doğal Kauçuk Nasıl Üretiliyor?

Lastik üretimi, küresel doğal kauçuk tüketiminin yaklaşık %70’ini oluşturuyor ve küresel kauçuk üretiminin yaklaşık %85’i Güneydoğu Asya’daki küçük toprak sahiplerine dayanıyor. Doğal kauçuk üretimi, çiftçiler tarafından toplanan doğal kauçuk lateksinin pıhtılaşmasıyla oluşturulan küçük bir kauçuk yumru ile başlıyor. Kauçuk parça üretimi için çeşitli pıhtılaştırıcı türleri kullanılıyor ancak bazıları çiftçilerin ve ekosistemin güvenliğini etkileyebiliyor. Hankook Lastikleri, bu sorunu çözmek için Endonezya’daki yerel kauçuk çiftçilerine çevre dostu bir pıhtılaştırıcı olan formik asit sağlayacak.

Hankook Lastikleri Kauçuk Üreticilerine Destek Veriyor

Formik asit, ağaçlara daha az zarar vermesi ve sulak arazi biyoçeşitliliği için tehdit oluşturabilecek diğer pıhtılaştırıcıların aksine daha düşük su kirliliği riski olması nedeniyle daha çevre dostudur. Formik asit, ayrıca daha düşük toksisite ve daha az tahriş edici olmasıyla işyerinde güvenlik sağlamaktadır. Hankook Lastikleri bu nedenle; Endonezyalı bir kauçuk işleyicisi olan Kirana’nın 100’den fazla doğal kauçuk üreticisine toplam 6.000 L formik asit sponsoru olmaya karar verdi.

Premium Lastik Üreticisi Çevreyi Koruyor

Hankook Lastikleri, doğal kauçuk değer zinciri için sürdürülebilirliği tanımlamak üzere kurulmuş uluslararası Küresel Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Platformu’nun (GPSNR) bir üyesi. Güney Koreli premium lastik üreticisinin yeni adımı, hem bu üyelik hem de sürdürülebilirlik çalışmaları ile paralellik gösteriyor.

Güney Koreli premium lastik markası, 2018’de sürdürülebilir doğal kauçuk politikasını oluşturdu. Geçtiğimiz yıl bunu insan hakları, çevre koruma ve yönetim şeffaflığı gibi çeşitli alanlarda yeni GSPNR politikasına uygun olarak güncelledi. Çevre koruma açısından, ormansızlaşmanın önlenmesi, kimyasalların kullanımından kaynaklanan su kirliliğinin önlenmesi, kaynakların tükenmesinin önlenmesi ve doğal kauçuktan turbalık yetiştiriciliğinin geliştirilmesi veya satın alınmasının yasaklanması düzenlenmiştir.

Hankook Lastikleri & Teknoloji Başkanı ve CEO’su Sooil Lee: “Doğal kauçuk tedarik zincirinin küçük ama önemli bir parçası için sürdürülebilir malzemeleri desteklemek sadece bir başlangıç. Hankook’un 80 yıllık varlığı boyunca, her zaman daha iyi bir dünyaya katkıda bulunma zihniyetiyle çalıştığımıza inanıyorum. Sürdürülebilirlik konusunu işimizin en derin yerlerinde tutarak, çevreye duyarlı inisiyatifleri tüm işimize dahil etmeye devam edeceğiz.”