Falken

Dünya çapında hızlı vasıta sürmek ve spor araçlarla ufak çapta yarışlara katılmak birçok insan için vazgeçilemeyen bir tutkudur. bilhassa sokak ve otoban yarışları bunun gibi illegal yarışlarıyla ünlenmiş olan Japonya’da yüksek performanslı oto lastikler hakkında önemli bir gereksinim, ve bu ihtiyaca istinaden talep söz konusudur.

1983 yılında bu yüksek performans lastiklerinin üretilebilmesi amacıyla Japonya’da Falken firması üretime geçmiştir. bu günlerde ülkenin en önemli oto lastik üreticileri içinde yerini almış olan Falken, Othsu markası adı altında etiketlendirmekte bulunduğu yüksek performans lastikleri konusunda çok aşırı mühim bir başarıyı elde etmiştir.

Ultra yüksek performans lastiklerine kısaca UYP denmektedir. Falken’in esas üretim ve pazarlama hedefini oluşturan bu UYP lastikleri, motor yarışlarında elde ettikleri başarılar ve profesyonel çalışmalarla tescillenmiştir. lakin Falken, duruma % profesyonel bir yaklaşım getirerek, bu başarılarını bir kibir merkezi olarak görmek yerine, kendisi için yeni tetkiklerin, yeni teknolojilerin çalışmalarına fer tutacak bir kaynak şekilde kullanmıştır. üretimine geçtikleri UYP lastikleri için yapılan AR-GE çalışmaları yardımıyla, yakıt tüketimini azaltmakta olan, konforu ön plana çıkartan ve zorlu koşullar altında dahi performans düşmesi yaşamayan lastik teknolojileri üretim bandına yansımıştır.

Falken lastikleri ile yarış pistlerinde başarıyı yakalayan sporcular performans kadar dayanıklılığı da sunabilmekte olan firmanın az yakıt tüketimi de sunarak iktisat ve doğa sevgisi açılarından da son derece başarılı çalışmalara imza attığını dile getirmektedirler. Falken ise bu başarılı sporcuların bazılarını bünyesine alarak Japonya’da düzenlenmekte olan GT yarışlarında, Dünya Ralli şampiyonasında ve 24 saat sürmekte olan Nürbürgring yarışında başarılar elde ederek, hırs ve kalitesini ortaya koymuştur.

Falken yarış pisti tecrübelerini Azenis serisi lastikleri ile yaşamıştır. Bu tecrübelerin bir meyvesi olarak Falken FK452 spor UYP lastikleri ve lüks otomobiller için kullanıma yönelik lastik serisi olarak karşımıza çıkmıştır. Elbette çalışmaları içinde önemli bir yere sahip olan dört mevsim lastikleri konusunda da başarıyı yakalamakta olan Falken Ziex ZE-912 oto lastik modelleri lüks araçlara hitap etmekteyken, kamyonetlerden Suv tipi araçlara kadar uzanan bir iri vasıta kitlesine hitap etmek için de Falken S/Tz04 serisi ile karşımıza çıkmaktadır.