Falken

Dünya çapında hızlı vasıta sürmek ve spor araçlarla ufak çapta yarışlara katılmak çok sayıda insan için vazgeçilemeyen bir tutkudur. özellikle sokak ve otoban yarışları gibi illegal yarışlarıyla ünlenmiş olan Japonya’da yüksek performanslı oto lastikler meselesi için önemli bir ihtiyaç, ve bu ihtiyaca istinaden ilgi söz konusudur.

1983 yılında bu yüksek performans lastiklerinin üretilebilmesi amacıyla Japonya’da Falken firması üretime geçmiştir. bugünlerde ülkenin en önemli oto lastik üreticileri içinde yerini almış olan Falken, Othsu markası adı altında etiketlendirmekte bulunduğu yüksek performans lastikleri konusunda çok mühim bir başarıyı elde etmiştir.

Ultra yüksek performans lastiklerine kısaca UYP denmektedir. Falken’in temel üretim ve pazarlama hedefini yapan bu UYP lastikleri, motor yarışlarında elde ettikleri başarılar ve deneyimli çalışmalarla tescillenmiştir. ancak Falken, hale tam olarak uzman bir yaklaşım getirerek, bu başarılarını bir kibir merkezi şekilde görmek yerine, kendisi için yeni incelemelerin, yeni teknolojilerin çalışmalarına fer tutacak bir kaynak olarak kullanmıştır. üretimine geçtikleri UYP lastikleri için yapılan AR-GE çalışmaları yardımı ile, yakıt tüketimini azaltmakta olan, konforu ön plana çıkartan ve zorlu koşullar altında bile performans düşmesi yaşamayan lastik teknolojileri üretim bandına yansımıştır.

Falken lastikleri ile yarış pistlerinde başarıyı yakalayan sporcular performans kadar dayanıklılığı da sunabilmekte olan firmanın az yakıt tüketimi de sunarak iktisat ve doğa sevgisi açılarından da son derece başarılı çalışmalara imza attığını dile getirmektedirler. Falken ise bu başarılı sporcuların bazılarını bünyesine alarak Japonya’da düzenlenmekte olan GT yarışlarında, Dünya Ralli şampiyonasında ve 24 saat sürmekte olan Nürbürgring yarışında başarılar elde ederek, hırs ve kalitesini ortaya koymuştur.

Falken yarış pisti tecrübelerini Azenis serisi lastikleri ile yaşamıştır. Bu tecrübelerin bir meyvesi olarak Falken FK452 spor UYP lastikleri ve lüks otomobiller için kullanıma yönelik lastik serisi şekilde karşımıza çıkmıştır. Elbette çalışmaları içinde ciddi bir yere sahip olan dört mevsim lastikleri konusunda da başarıyı yakalamakta olan Falken Ziex ZE-912 oto lastik modelleri lüks araçlara hitap etmekteyken, kamyonetlerden Suv tipi araçlara kadar uzanan bir kocaman araç kitlesine hitap etmek için de Falken S/Tz04 serisi ile karşımıza çıkmaktadır.