Debica

Son yılların iktisat tabloları incelendiğinde memleket bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme içinde olduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda mühim ve gözle görülmekte ilerlemelerin söz konusu bulunduğu bu gelişim süreci bir çok ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı dizi, ülkemize de özellikle turizm piyasası başta olmak üzere pek çok alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci içinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri içinde 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. bugünlerde üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi yardımıyla Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan kurumlar içinde yer alıyor. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bu gibi mühim bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı tüm dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile aşırı daha çağdaş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. zamanımızda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi vasıta lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu ilgi ve sahip olduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri alanında da türlü çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. bu günlerde oldukça dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

yurdumuzda de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı biçimde faydalanmakta ve sunduğu uygun fiyat alternatifi ile bir çok firma arasında kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. bütün üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in tersine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.