Debica

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde memleket bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme arasında bulunduğu gözlemlenebilmektedir. özellikle geçtiğimiz beş yılda önemli ve gözle görülmekte ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişme süreci bir aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de bilhassa turizm endüstrisi başta olmak üzere pek aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişim süreci içinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri arasında 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. bugünlerde üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi sayesinde Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan firmalar arasında yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bunun gibi mühim bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini bütün dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla birlikte, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile aşırı daha modern bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. bu zamanlarda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu talep ve sahip bulunduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı sağlamakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri sahasında da çeşitli çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. günümüzde oldukça dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

memleketimizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu hesaplı fiyat alternatifi ile bir çok kuruluş içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in aksine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu biçimde vurgulamaktadır.