Bridgestone Lastik Enerjide Yenilenebilirlik Prensibini Benimsiyor

Bridgestone lastik, üretimde öncü olarak Japonya’da bulunan Hikone, Tosu, Shimonoseki ve Kitakyushu’daki dört yerel lastik fabrikasına güç sağlamak için çalışıyor. Bu yüzden tüm elektriğinin hidro, jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan sağlanacağını açıkladı. İlki Hikone’deki tesis olan iki Bridgestone lastik fabrikası, 1 Haziran 2021’de yenilenebilir enerjiye geçti. Diğer üç fabrikada yapılan değişiklikler ise 1 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Bu değişiklik ile yıllık CO2 emisyonlarının yaklaşık %11 azalması bekleniyor ve böylece Bridgestone, 2011 yılına kıyasla CO2 emisyonlarını %30 oranında azaltmış oluyor.

Bridgestone Lastik Fabrikası Enerjide Hangi Kaynağı Kullanıyor?

Premium lastik üreticisi Bridgestone, lastik fabrikalarında kullandığı elektriğin oranını yaklaşık %42,2 oranına kadar artıracak şekilde yenilenebilir enerjiye geçiş yapıyor. Bu sayede 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanımını genişleterek, oto lastik üretiminde enerji verimliliğini arttırmayı istiyor. Ayrıca tüm yerli lastik fabrikalarında yeni güneş enerjisi üretim sistemleri kurarak CO2 emisyonlarını azaltmayı hedefliyor. Bridgestone lastikleri, 2050 yılına doğru sosyal değer ve müşteri değerini sağlamayı amaçlayan Orta Vadeli İş Planı’nı uygulayarak sürdürülebilirlik iş çerçevesi ile ilerliyor. Bu çerçeve, kaynak sirkülasyonu, CO2 azaltımı, döngüsel ekonomi ve karbon nötrlüğünü gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bridgestone Lastik Fabrikası Gelecekte Neyi Hedefliyor?

Bridgestone Lastik üreticisi, Japonya’da yerleşik dört fabrikasının güç ihtiyacını karşılamak için hidro, jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir kaynakları kullanıyor. Bu değişim sayesinde fabrikalarda yıllık CO2 emisyonları %11 oranında azaltılması bekleniyor. Aynı zamanda, Bridgestone’un oto lastik CO2 emisyonları 2011 yılına kıyasla %30 oranında azalmış oluyor. Uzun vadeli hedefi olarak, 2050 yılına kadar karbon nötr duruma ulaşmak olarak belirlenirken, orta vadeli hedefler arasında 2011 yılına kıyasla 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarında %50’lik bir azalma hedefi yer almaktadır. Bu kapsamda, Bridgestone, Avrupa, ABD ve Çin gibi farklı ülkelerde güneş enerjisi üretim tesisleri kuruyor ve enerji kaynağı olarak artık yenilenebilir enerjiye geçiş yapıyor.