2018’den Dengeli ve Sürdürülebilir Büyüme Örneği: Brisa

Sabancı Holding ve Bridgestone ortaklığı ile ortaya çıkmış olan Türkiye’nin öncü lastik firması Brisa, dengeli finans yapısı sayesinde sürdürülebilirliği de olan rekor niteliğinde bir büyüme sağladı. Firma, sermaye ve kaynaklarını etkili kullanarak nakit döngüsünün iyileştirilmesi ve bilanço idaresi konularında başarı elde etti. Brisa’nın sermayesinin devir hızı iki kat arttı.  

Firmanın yıl sonu net satış geliri %31 artarak 2.999 milyon TL’ye yükseldi. Esas faaliyet kârı da %67 oranında artarak 429 milyon TL’ye ulaştı ve FAVÖK seviyesinde de %53’lük artışla birlikte 497 milyonluk bir büyüme elde edildi.

72 ülkeye dış satım gerçekleştiren Brisa’nın bu dönem içerisindeki adetsel bazda ihracatı %15 oranında artarken, cirosal bazda ise (Dolar) %26 oranında bir yükseliş gözlendi. Brisa’nın 2018 yılındaki toplam ihracat rakamı 231 milyon Dolara ulaştı. 

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar’ın Açıklamaları

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, Brisa’nın denge ve sürdürülebilir büyümeye odaklanan “tartışmasız liderlik” konumunu vurgularken, 2018’de piyasalar dalgalandığında bile şirketin dengeli başarısının sürdürüldüğünü belirtti.

Alemdar, zorlu yurt içi ve yurt dışı pazar koşullarında Brisa’nın müşteriler ve iş ortaklarının ilk tercihi olduğunu söylerken şirketin büyümesinin arkasında önemli yatırım yapılan “toplam değerler paketi”nin ve yenilikçiliğe verilen değerin yattığını söyledi.

Üç neslin bir arada çalışıyor olduğu bayilik teşkilatının ve bu sene eklenen rekor sayıdaki yeni bayiliklerin bu başarıdaki payının önemli olduğunu belirten Alemdar, şirket bayi güven endeksinde yılın bütün zamanlarında zirvede olduklarını açıkladı. Ülke çapında 1500’ü aşkın bayi sayısını yakaladıklarını söyleyen Alemdar, bu büyümeyi dengeli kılmak amacıyla nakit ve bilanço yönetimine büyük önem verildiğini söyledi. CEO, katma değeri yüksek olan ürünlere yönelik geliştirilen stratejilerin nakit akımda rekor rakamlara erişmeyi sağlayan işletme sermayesiyle ilgili hareketlere ve dış satım odaklı sürdürülebilir büyümeye destek verdiğini sözlerine ekledi. 

Teknolojik alanda ve dijitalleşmede büyük bir gelişme yaşadıklarını söyleyen CEO, İzmit’te üretim ve Ar-Ge çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtirken, Aksaray’daki Endüstri 4.0 uygulamalarının gerçekleştiği akıllı fabrikanın da sektörde bir ilk olma özelliği taşıdığını söyledi.

Alemdar, üretimde uzmanlığın kaynağı olan ortak Bridgestone markasının ileri teknolojileri ile donatılan fabrikanın ülkeye ileri veri analitiği uygulamaları, verimlilik performansı ve çevreye karşı duyar alanlarında kazandırılan bir yatırım olduğunu söyledi.

2800 emekçisi ile Brisa’nın 2018’de de yenilikçi bakışıyla ve cesur adımlarıyla yoluna devam ettiğini söyleyen Alemdar, ayrıca yapay zekâ temelli robotik çalışmalardan faydalanılarak iş süreçlerinin otonom hale getirildiğini de söyledi. Markalarının müşterilere her geçen gün daha da yakınlaştığını söyleyen CEO, tüketicilere lastiği aşan hizmetler sunulduğunu belirtti. Şirketin bu cesur adımları 2019 yılında da atmaya devam edeceğini söyleyen CEO, Brisa’nın bu cesaretinin ve uzmanlığının kaynağının Aksaray’daki akıllı fabrika, üretim gücü tescilli İzmit fabrikası, uzman ekibe ve güçlü projelere sahip Ar-Ge merkezi, farkını ortaya koyan markalar, iş modellerindeki yenilikler, müşteri odaklı hizmetler ve güçlü insan kaynağı olduğunu söyledi. Alemdar, Türkiye pazarındaki tartışmasız liderliği daha da güçlendirirken Dünya pazarında da yeni dış atış rekorları kırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Brisa 2018’de Rekor Rakamlara Ulaştı

2018 yılında lastik pazarı önceki seneye göre büyüme kaydederken yıl içerisinde pazarda bölgeler arası bir denge oluştu.

Avrupa pazarındaki büyüme asıl olarak kış lastikleri segmentindeki 4 × 4 kış lastiklerinden kaynaklanırken yaz lastikleri alanında en yüksek büyüme oranı ise ultra performans lastikleri segmentinde ortaya çıktı.

Bu gelişmelerin yaşandığı sektör içerisinde Türk mühendislerinin geliştirmiş olduğu %100 Türk sermayeli Lassa lastikler, 72 ülkede 80 distribütör aracılığıyla 610 Lassa mağazasında ve 6.000 satış noktasında tüketiciler ile buluştu.

2018 içerisinde Brisa; Dünya pazarında adet, sevkiyat ve satış gelirleri bazında rekor kırdı ve Türkiye’nin önemli ekonomik güçlerinden biri olduğunu bir kez daha gösterdi.

Türkiye lastik pazarının otomotiv pazarına paralel bir şekilde daralma kaydetmesine karşın Brisa; tüketici lastikleri, ticari araç lastikleri ve kış lastikleri alanındaki yüksek performansıyla pazardan pay almayı başardı.